MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj długą i ciekawą historię strzyżowskiej fary. Trwają przygotowania do wystawy w Strzyżowie

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Strona południowa kościoła po trzech latach prac remontowych.
Strona południowa kościoła po trzech latach prac remontowych. Muzeum w Strzyżowie
W tym roku mija 530 lat od daty konsekracji jednej z najstarszych w woj. podkarpackim świątyń – gotyckiej kolegiaty w Strzyżowie.

Z tej okazji Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej organizuje wystawę „Z dziejów strzyżowskiej Fary. 1494 - 2024”. Po raz pierwszy będzie można ją zobaczyć 18 maja podczas Nocy Muzeów.

- Skoncentrowaliśmy się na zaprezentowaniu długiej historii strzyżowskiego kościoła, jego architektury i wydarzeń, które wpłynęły na dzieje świątyni. Na wystawie można będzie dowiedzieć się o tajemnicach obrazu Matki Boskiej Strzyżowskiej, zapoznać się z symboliką maryjną umieszczoną na płótnie i odkryć fakty dotyczące konserwacji obrazu – mówi dyr. strzyżowskiego muzeum Magdalena Wilusz.

Na wystawie zostaną pokazane materiały przedstawiające trud odbudowy kościoła i wieży po katastrofalnym pożarze miasta w 1895 r. Innymi ciekawostkami będą plany architektoniczne znanych polskich architektów, m.in. Tadeusza Stryjeńskiego i Zygmunta Hendla, którzy współpracowali z parafią strzyżowską.

Początki strzyżowskiej fary sięgają XV w. Kościół mógł zostać zbudowany w miejscu dawnego, drewnianego kościoła, który mógł strawić wielki pożar miasta w marcu 1480 r.

Świątynia została konsekrowana w 1494 r. za czasów kardynała krakowskiego Fryderyka Jagiellończyka. Swoją świetnością promieniowała na całą okolicę. W roku 1657 wojska Rakoczego II zniszczyły doszczętnie miasto i świątynie.

Król Jan Kazimierz zwolnił strzyżowian z podatków na 4 lata, aby mogli odbudować kościoły i budynki miejskie. W 1678 r. sufragan krakowski Michał Oborski konsekrował odbudowane świątynie – parafialną i św. Katarzyny (kościół szpitalny).

Po pożarze w 1895 r. sporządzono nowy dach i wymalowano wnętrze. Polichromię i kilka obrazów ołtarzowych wykonał Jan Tabiński. W okresie międzywojennym sprawiono nowe dzwony (zabrane przez Austriaków) i wstawiono nową posadzkę w nawie głównej i bocznych.

Kult maryjny w Strzyżowie datuje się od XIII wieku za sprawą zakonu cystersów

Pierwsze obrazy Pani Strzyżowskiej pochodzą z II połowy XVII w. i wiążą się z ołtarzami Zwiastowania i Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1657 roku zostały spalone w wyniku najazdu Rakoczego. Po potopie szwedzkim odbudowę kultu poprzez ufundowanie nowego ołtarza Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia zorganizował wojewoda krakowski, Jan Wielopolski. W 1704 roku komisja pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Łubieńskiego stwierdziła cudowność obrazu po zbadaniu licznych fenomenów uzdrowień. Według miejscowej tradycji szczególnym kultem i czcią otaczali obraz konfederaci barscy. W ciągu wieku XIX kult obrazu NMP podupadł w wyniku działania polityki austriackiej. Odrodzenie nastąpiło na początku XX wieku dzięki staraniom miejscowych kanoników oraz biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. W połowie XX wieku renowację obrazu przeprowadziło Muzeum Diecezjalne w Przemyślu pod kierownictwem Władysława Luteckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24